Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaka kolejna gra w systemie "Średniowiecze"?
Autor Wiadomość
Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Sob 23 Wrz, 2017   

100 000? W średniowieczu? Bez kpin proszę. Nie wierzmy bajkom tamtejszych kronikarzy, którzy z lubością wyolbrzymiali liczby, zwłaszcza wrogów, by dodać chwały swoim bohaterom.

Enwiki, która jest dość dobrze uźródłowiona, podaje siły chrześcijańskie na 12-14 000, a Almohadów na 22-30 000. Podobnie (ciut mniejsze) podaje hiszpańska. To polska wiki ma tu dane z kosmosu, na dodatek bez żadnych źródeł, co automatycznie skreśla ją jako wiarygodną w tym temacie.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Turek74
Kadet

Wysłany: Nie 24 Wrz, 2017   

Witam!

wiedziony ciekawością posprawdzałem w różnojęzycznych "Wikipediach". Wersja arabska jest najciekawsza... setki tysięcy po każdej stronie...
Znalazłem tez coś takiego

http://portal.strategie.n...ywek&Itemid=121

Pozdrawiam!

[ Dodano: Nie 24 Wrz, 2017 ]
Witam!

wiedziony ciekawością posprawdzałem w różnojęzycznych "Wikipediach". Wersja arabska jest najciekawsza... setki tysięcy po każdej stronie...
Znalazłem tez coś takiego

http://portal.strategie.n...ywek&Itemid=121

Pozdrawiam!

Goldi
Szeregowy

Polecam jednak poszuka w najwierniejszych źródłach, czyli Hiszpańskich a najlepiej na stronie muzeum bitwy.
No to widac VV wydało w magazynie taka gre, co nie stoi na przeszkodzie aby wydać ja pudełkowo z kilkoma innymi starciami okresu rekonkwisty

Grisznak
Podporucznik

A pewnie, nie widzę przeszkód. Choć trzeba by pewnie trochę nowych zasad dla wojsk Almohadów. Niemniej, pomysł fajny i jestem za.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Byku84
Szeregowy

A może coś z Wypraw Krzyżowych; Al-Ramla 1102, Rogi Hittinu 1187 lub Arsuf 1191 ??

Goldi
Szeregowy

Miedzy Ramala a Hittinu zbyt duzy rozstrzał czasowy imho...
Ja bym proponował cos takiego (ze wzgledu na zblizone siły, wiec zetony te same)
Oblezenie Al- Damus/Las Navas/ Pierwsze oblężenie Jaen

Niby fakt jakies zasady oblezenia trzeba by zrobic, ale mysle , że sporo tu ogarnietych ludzi na forum. Jakby co deklaruje chec pomocy przy rekonkwiscie - ale fak wyprawy krzyżowe tez sa spoko!

[ Dodano: Pon 25 Wrz, 2017 ]
Grisznak - co do nowych zasad....
Hmmm no dla lekkiej konnicy, tej z oszczepami i łukami, na pewno dało by sie jakos modyfikowac zasady kirasjerow prawda? ( o ile jakies sa, w nic z systemu Husaria nie gralem wiec nie wiem)
Co do piechoty, sziltron + łucznicy zza niego strzelajacy....
To tak na szybkosci :)

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Pon 25 Wrz, 2017   

Przyznaję, ja o wojskach muzułmańskich w średniowieczu mam śladowe pojęcie. Z tego co czytałem o tej bitwie, to było tam sporo dziwnych oddziałów typu ochotnicy, jazda na wielbłądach itd. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że po stronie chrześcijan walczyło de facto kilka armii dowodzonych przez różnych władców, co wypadałoby też oddać w zasadach.

Goldi
Szeregowy

Wysłany: Pon 25 Wrz, 2017   

Po stronie chrześcijan walczyli najemnicy z Królestwa Francji i Królestwa Leonu...nic specjalnego.
Co do kawaleri na wielbłądach, mozna by dac im jakis większy impet, albo co....bo z tym straszeniem koni....sam nie wiem. Niby cos Herodot wspominał....ale imho kon ,,wychowany" w tamtych warunkach do zapachu wielbłąda jest przyzwyczajony...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 09 Paź, 2017   

a może Hattin i Nikipolis

Odpowiedz do tematu